Miyop

Normal Göz

Bir objeden yansıyan ışığın %80 i gözün kornea  (saydam tabaka) tabakasından kırılır, % 20 si ise gözün lensinden kırılarak retina( sinirağı tabakası ) üzerinde bir noktaya fokuslanır. Retinadan alınan uyarılar göz siniri ve beyine iletilerek görüntü oluşturulur.  Işığın kırılarak göz içindeki  bu yolculuğuna refraksiyon denir. Eğer ışık retinada doğru yere odaklanamazsa miyopi, hipermetropi, astigmatism gibi  adlandırdığımız kırma kusurları oluşur ve görme netliği kaybolur.

Miyop Göz

Gözün ön-arka uzunluğu, kornea kırıcılığı ya da her ikisi olması gerekenden fazla ise objelerin görüntüleri, sarı noktanın önünde oluşur. Miyoplar; yakını iyi görebildikleri halde, uzağı bulanık görürler.


Nedenleri: 

1- Kalıtımsal : Anne veya babada miyopi varsa çocukta miyopi gelişme  olasılığı artar.

2- Stres : Visuel stres ile yani okuma, yoğun bilgisayar ve yakın işlerle uğraşanlarda miyop görülebilir.

3- Hastalıkla Birlikte : Diabet veya kataraktı olan kişilerde sonradan miyop ortaya çıkabilir.

4- Yalancı Miyopi- Pseudomiyopi :   Gözdeki siliyer kasların stres, yorgunluk, aşırı yüklenme sonucu tamamen gevşeyememesi nedeniyle gözlerde  miyop  gelişmesidir. Bazen 2-3 gün , bazen de yillar sürebilen bir durumdur. Bu nedenle göz muayenesi sırasında göz bebeklerinin büyütülmesi ve siliyer kasların geçici olarak felç edilmesi gerçek miyopiyi ayırmada yardımcı ve önemlidir.

Miyopi Hastalığı- Malign Miyopi

Bazı yüksek numaralı miyopik hastalarda, problem sadece gözlük numaralarından ibaret değildir. Normal miyopi genellikle 7 dereceye kadardır, 18-20 yaş civarında durur, görme keskinliği iyidir ve retina normaldir.Malign Miyopi yaşa bakmaksızın ilerler,Numaralar, 10-30 gibi yüksek olabilir. Ayrıca bu hastaların retina tabakasında patolojik değişimler, incelme, göz sinirive makulada harabiyet nedeniyle, görme düşük seviyede kalabilir