Yag Laser İridotomi

 


Laser İridotomi Nedir ?

    Lazer iridotonomi (Nd:YAG lazer, Argon lazer) ile iriste açıklık oluşturularak gözün ön kısmına göz içi sıvısı geçişi sağlanması ve bu sayede gözün ön ve arka bölümlerinde basınç dengesi oluşturularak, artmış olan göz içi basıncının tekrar normal seviyeye inmesi, şiddetli ağrının azaltılması ve tekrarlayan atakların önlenmesi  işlemidir.                                                                                                            

 

 

Katarakt ameliyatı geçiren kişilerde, göz içine yerleştirilen merceğin arkasındaki zar zamanla matlaşır.Bu matlaşma, görmede yavaşça azalma yapar.Hasta, sanki yeniden katarakt başlıyormuş gibi hisseder.Ameliyattan yeteri kadar zaman geçtikten sonra YAG laser uygulamasıyla (kapsülotomi) bu matlığın giderilmesi gerekir.YAG laser uygulaması aslında bir ışık tedavisidir ve göze herhangi bir cihaz veya aletle temas edilmeden uygulanması mümkündür.Saniyeler süren bir işlemdir ve tamamen ağrısızdır.Uygulama, hasta muayene koltuğunda otururken yapılır.

Bazı glokom (göz tansiyonu) türlerinin tedavisinde YAG laser ile iridotomi yapılarak göz tansiyonu düşürülür. Bu işlem, göze rengini veren iris dokusunda milimetrik bir açıklık yaratılmasıdır.